Drodzy Państwo,

Stowarzyszenie Inicjatyw i Inspiracji ESSE właśnie zrealizowało swój pierwszy projekt. Widzimy, że nastąpiło wzmożone zainteresowanie naszym Stowarzyszeniem, dlatego przygotowaliśmy dla was krótkie kalendarium obejmujące lata 2020 – 2023.

Nasi członkowie od lat angażowali się w liczne projekty na terenie Gminy Jabłonna. Szczególnie w Skierdach, gdzie społecznie realizowaliśmy m.in takie projekty: w latach 2018 i 2019 – widowiska plenerowe z cyklu „Niepodległość Ogniem Pisana”, Międzynarodowe Święto Latawca w Jabłonnie i Skierdach, współpraca przy prowadzeniu galerii malarstwa „Dziesiątka”, organizacja i prowadzenie spotkań z mistrzami dubbingu, pomoc w organizacji comiesięcznych koncertów w GCK Skierdy, świąt, imprez plenerowych, zabaw itp.

W 2020 roku kilka zaangażowanych osób postanowiło stworzyć grupę inicjującą powstanie Stowarzyszenia pod nazwą „Stowarzyszenie Inicjatyw i Inspiracji ESSE”, propagującego szeroko pojętą kulturę, sztukę i edukację. Nazwę zaczerpnęliśmy z mitycznego języka elfów, gdzie „esse” znaczy „początek”. Wiąże się ona bezpośrednio z faktem, że inicjowaliśmy wiele projektów, które z czasem wchodziły do kalendarzy imprez w Skierdach, ale też w innych miejscach Gminy Jabłonna.

12 sierpnia 2020 roku zostaliśmy wpisani do KRS i natychmiast wystąpiliśmy z projektem „Wieczornicy Patriotycznej”. Niestety, jej realizację uniemożliwił COVID-19. Przenieśliśmy więc swoją aktywność do Internetu. Prezes Robert Tondera rozpoczął tzw. „Ogrodowe Czytania Czwartkowe”, którymi odniósł wielki sukces medialny. W ciągu 17 miesięcy cotygodniowej aktywności przeczytał ponad 1000 wierszy polskich poetów z całego świata i wydał dwa tomiki poezji z logo m.in. naszego stowarzyszenia. A on sam uzyskał tytuł „Osobowość Roku 2020” w kategorii kultura powiatu legionowskiego, w plebiscycie miesięcznika Polska Times.

Wraz z naszym Sekretarzem Rafałem Tondera zainicjował i prowadził przez 10 miesięcy Internetową Galerię malarstwa „DZIESIĄTKA”, w której swoje wernisaże miało 10 polskich malarzy z różnych krajów świata, od Australii, poprzez Słowację, Belgię, Austrię, Portugalię, Holandię, Anglię, Szwecję po Stany Zjednoczone i Kanadę!

Za sprawą Wiceprezes Renaty Wilczyńskiej, byliśmy również obecni podczas Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Niemieckojęzycznej DACH – Lieder – Wettbewerb organizowanej przez oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego.

Po zakończeniu pandemii, w czasie gdy wciąż trwało zagrożenie ponownego lockdownu nie realizowaliśmy żadnego publicznego projektu, ale rozpoczęliśmy regularne spotkania i zebrania, najpierw w salach Pałacu w Jabłonie, później w restauracji pałacowej, a obecnie spotykamy się w restauracji Buchnikowa Chata w Jabłonnie. To podczas spotkań i zebrań postanowiliśmy powrócić do idei „Wieczornicy Patriotycznej” oraz kolejnego projektu – „Artystycznych Obiadów Czwartkowych w Pałacu w Jabłonnie.

Zdobywamy wiedzę o historii gminy. Zainicjowaliśmy społeczny ruch – „Miłośnicy Zabytków Gminy Jabłonna” – ruch ochrony zabytków, w tym renowacji historycznego budynku przy ulicy Modlińskiej 130. W budynku tym mogłyby się znaleźć m.in. Muzeum Ziemi Jabłonowskiej i Społeczne Centrum Edukacji Kulturalnej.

Wszystkich zainteresowanych obcowaniem oraz ideą propagowania kultury, sztuki i edukacji zapraszamy do współpracy w stowarzyszeniu. A wszystkich Państwa zapraszamy do wsparcia, czyli czynnego uczestnictwa w naszych projektach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *