W czwartek 4 kwietnia 2024 roku, w Pałacu w Jabłonnie odbył się trzeci Literacki Salon Artystyczny w stylu „Obiadów Czwartkowych u króla Stanisława”.

Obiady Czwartkowe to projekt Stowarzyszenia Inicjatyw i Inspiracji ESSE ze Skierd, realizowany w ramach współpracy Gminy Jabłonna z organizacjami pozarządowymi. Organizatorami były ponadto Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie oraz Pałac w Jabłonnie.

Naszym gościem był znakomity polski pianista pracujący obecnie w Chicago – Michał Drewnowski. Brawurowo zagrał koncert utworów Fryderyka Chopina, a także opowiedział o swojej teatralnej przygodzie na scenie Nowego Teatru Adama Hanuszkiewicza, gdzie wcielił się w postać… Chopina właśnie!

W tym roku w czerwcu przypada 100. rocznica urodzin Adama Hanuszkiewicza, więc osią koncertu było Preludium Des-dur zwane „Deszczowym”, które nasz gość grał podczas warszawskiego spektaklu w 1999 roku. Postaraliśmy się, aby nad czwartkowym koncertem uniósł się duch Adama Hanuszkiewicza. Zaprosiliśmy sceniczną partnerkę Michała Drewnowskiego – aktorkę Edytę Jungowską. Pozyskaliśmy też od znakomitego polskiego fotografika Czesława Czaplińskiego nigdy niepublikowane zdjęcie z próby, na którym oprócz Michała Drewnowskiego i Edyty Jungowskiej jest również sam Adam Hanuszkiewicz! Zdjęcie zostało uroczyście odsłonięte przez naszych gości i zaprezentowane publiczności.

Szczególne podziękowania kierujemy do trzech poetek: Anny Czartoszewskiej, Reginy Kantarskiej-Koper i Anity Steciuk za wiersze o deszczu, które na prośbę Roberta Tondery, Prezesa i założyciela Stowarzyszenia Inicjatyw i Inspiracji ESSE, nadesłały na tamten wieczór. Dziękujemy również Fascynatom Gier Książkowych za kolejną porcję ciekawostek o literaturze, które posłużyły do przeprowadzenia quizów wśród publiczności. Nagrodami były tomiki poezji, m.in. Zbigniewa Mirosławskiego, Sławy Sibigi, Joanny Słodyczki oraz kopia zdjęcia pana Czaplińskiego z podpisami naszych gości!

Dziękujemy Panu Michałowi Kleindiestowi za możliwość degustacji znakomitych herbat cejlońskich.

Po części artystycznej i sesji z widzami, grupa uczestników spotkania tradycyjnie udała się na wspólny posiłek, gdzie kontynuowaliśmy rozmowy o kulturze, sztuce i edukacji, wzorem dysput podczas Obiadów Czwartkowych u króla Stanisława.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *